Kdy překoná umělá inteligence leadership trenéra?

Možná jste už ve firmě součástí boomu rutinního využívání umělé inteligence, využíváte například chytré chatboty pro konverzaci se zákazníky nebo chytré asistenty pro zaměstnance, pomáhající s organizačními úlohami.

Už delší dobu ve firmě hledáme způsoby, jak smysluplně AI zapojovat při řešení rozvojových úkolů na celé stezce učení (Cvičení na tréninku nebo aplikační úkoly v microlearningové platformě Code of Talent, týmové úlohy se zapojením AI při tréninku).

Dnes ráno do našeho firemního týmového chatu dorazil dotaz od trenérky Jany: „Jak byste dali feedback vedoucímu, který ze zásady nerad přijímá feedback?“. Několik z nás rychle zareagovalo s nějakou radou nebo zkušeností. A tohle napsal ChatGPT od OpenAI:

Člověk: „Chate, jak poskytnout zpětnou vazbu vedoucímu, který o ní nestojí?“

ChatGPT: Při poskytování zpětné vazby vedoucímu, který je vůči ní rezistentní, je důležité přistupovat k situaci s empatií a citlivostí. Zde je několik tipů, které vám mohou pomoci:

  • Vyberte si správný čas a místo: Najděte si soukromý, tichý prostor, kde můžete vést produktivní konverzaci.

  • Buďte konkrétní a věcní: Použijte konkrétní příklady k podpoře své zpětné vazby a vyhněte se domněnkám nebo obviněním.

  • Zaměřte se na chování, ne na osobu: Vyhněte se osobním útokům a místo toho se zaměřte na konkrétní činy, které byste chtěli změnit...

Otevřenou službu ChatGPT od OpenAI využívají lidé tak moc, že je často zahlcená 😊 U zrodu projektu stál Elon Musk a nedávno ohlásil masivní investici Microsoft. Před několika dny složil tento ChatGPT regulérní zkoušku na právnické fakultě na Minnesotské univerzitě. S výkonem C+ by nedostal červený diplom, ale prolezl by do dalšího ročníku. Pokrok za několik let výzkumu a vývoje v této oblasti je ale podobně dramatický. Ve schopnosti organizovat věty, držet gramatická pravidla a čerpat z obrovské báze lidských poznatků vysoce překonává úroveň některých volených zástupců. A je podobně zarážející jako úroveň koordinace při tanci u současného humanoidního robota.

Zároveň si v humancraftu hodně povídáme o tom, jak moc jiné je si danou věc na vlastní kůži zažít, vyzkoušet, uvědomit a propojit s vlastními zkušenostmi. Má to jinou hodnotu než si během pikosekundy přečíst trefné desatero. Myslíme, že umělá inteligence nám pomůže dělat ještě lepší tréninky a setkání člověka s člověkem tak budeme využívat naplno jinak. Získáme více prostoru na kvalitní diskusi a sdílení, více času na transformativní zážitek, více procvičování a ukotvování v praxi.

A jak využíváte AI v rozvoji lidí vy?

PS: Nedalo nám to se nezeptat 😊
 

Člověk: „Chate, kdy bude AI efektivnější než lidský trenér?“

ChatGPT: Je těžké předvídat, kdy bude AI efektivnější než trenér/kouč, protože účinnost koučování závisí na různých faktorech, jako je osobnost jednotlivce, jeho specifické cíle a potřeby a dovednosti a zkušenosti kouče. Technologie umělé inteligence se však rychle rozvíjí a je možné, že v budoucnu bude umělá inteligence schopna poskytovat individualizované a efektivní tréninkové/koučovací služby jednotlivcům.

Člověk: „Souhlas!“

Autor článku: 

Petr Moravec - Partner & Innovation Lead

petr.moravec@humancraft.cz