Doporučujeme k přečtení - It’s the manager

It’s the Manager

(Jim Clifton, Jim Harter)

Knihy z oblasti osobního rozvoje se dnes označují jako populárně naučná literatura. Často se mi ale zdá, že populární část výrazně převládá nad naučnou. Kolikrát jste měli po přečtení “byznys” knížky lehký pocit prázdnoty, resp. že to bylo tak trochu o ničem? Pravdou je, že tyto knihy často rozvíjejí pár nosných myšlenek na stovkách stran a množství mikro příběhů. Tak třeba na nočním stolku mé ženy už nějakou dobu leží kniha Robina Sharmy “The 5am club” v překladu “Klub ranních vítězů”. Po přečtení skoro 400 stránek zjistíte, že ano, klíčem k vašemu úspěchu je vstávat v pět ráno... 

Svěžím vánkem v mírně zatuchlých vodách byznys literatury jsou knihy od Gallupu, což je cca 70 let stará instituce zabývající se výzkumem leadershipu.  Co ji odlišuje od ostatních jsou data. Všechny myšlenky a závěry obsažené v jejich knihách jsou založené na analýze obsáhlého vzorku dat, které jsou pravým opakem “dojmologie”, tak často používané v oblasti osobního rozvoje. 

Gallup už možná znáte podle jejich vlajkového produktu, talentového testu CliftonStrengths, který se v historii několikrát přejmenoval, ale je to pořád ten samý, starý a dobrý test, popisující Vašich 34 talentů. U nás jej zpopularizoval Jan Mühlfeit, nicméně nositelem kvality a know-how je Michal Martoch z TalentWorks, u něhož jsem před nedávnem absolvoval výcvik (doporučuji).   

Nejnovější kniha od Gallupu “It’s the Manager” má jednoduchou nosnou myšlenku: je to manažer, který je nejdůležitější proměnnou vašeho byznysu. Nejde ani tak o CEO, ale  střední management, na kterém stojí a padá váš byznys. To se shoduje s naší zkušeností v humancraftu - podle nás zhruba 60-70% výkonu týmu (ať už je to prodejna nebo call centrum) ovlivňuje přímý nadřízený.  

Z perspektivy manažera se pak kniha zabývá různými aspekty dramatické změny, které jsme svědky na trhu práce. Popisuje celkem 52 oblastí byznysu – od požadavků na pracoviště budoucnosti, přes umělou inteligenci až po diverzitu a inkluzi - ve kterých dává jasný popis současné reality a budoucích trendů. Vše založeno na faktech a datech, ne domněnkách - kniha vyšla jako souhrn poznatků z nejrozsáhlejší Gallup studie o budoucnosti práce (Future of Work). Vznikla těsně před pandemií, takže se může zdát, že tam spousta věcí musí chybět (práce na dálku apod.), opak je však pravdou. 

Knihu nemusíte číst od začátku do konce, stačí si nalistovat jednu z 52 kapitol, která Vás nejvíce zajímá a hned se do ní ponořit. Z tohoto pohledu může kniha posloužit jako fajn příručka manažera, s jasně shrnutými trendy a nejnovějšími výzkumy. 

Shrnutí knihy v kostce

Výborní manažeři maximalizují potenciál každého člena týmu a řídí růst vaší organizace. Dávají každému z vašich zaměstnanců to, co chtějí nejvíce: dobrou práci a spokojený život. Tohle je podle Gallupu budoucnost práce. 

PS: Nelekejte se tloušťky knihy (448 stran). Jak je tomu u Gallupu dobrým zvykem, více než polovinu knihy tvoří přílohy. A další fajn zvyk je přiložení kupónu, který vám umožní přístup k materiálům v elektronické podobě včetně Gallup CliftonStrengths testu. Dostanete jeho zkrácenou verzi, Vašich 5 top talentů, ale jako teaser je to fajn.  

Recenzi pro Vás sepsal: David Fojtík