Konference Dobrý táta

Jak být dobrým tátou, partnerem a úspěšný v práci zároveň?


Kdo za iniciativou Dobrý táta stojí?

Pojem „dobrý táta” si možná spojíte s podcastem Davida Škrobánka, který je zároveň náš trenér, konzultant a facilitátor. David je u nás již přes šest let. V minulosti působil v korporátních firmách na regionálních HR pozicích. Jeho srdcovou záležitostí je právě iniciativa Dobrý táta, který pomáhá tátům skloubit rodičovství a péči o jejich děti a organizacím najít řešení, jak toto tátům umožnit. 

Jak to celé probíhalo?

David zahájil konferenci příběhem o tom, jaké bylo jeho dětství, s jakými předsudky se setkal, když jako táta samoživitel hledal práci a bojoval o své děti a co ho vedlo z založení Dobrého táty. Zdůraznil také to, že je na nás, zda si stereotypy z minulosti poneseme dál nebo je necháme plavat.

Následovaly přednášky expertů z oboru psychologie/psychoterapie a antropologie, kterými byly Dr. Anna Machin - evoluční antropoložka z Velké Británie, Prof. Lenka Šulová z Karlovy univerzity a Eliška Remešová - psychoterapeutka a HR manažerka. Poté přišly na řadu diskuzní panely zaměstnavatelů, které reprezentovali lídři firem, experti na diverzitu a samotní tátové, kteří dokáží skloubit manažerskou roli s rolí plnohodnotného táty.

Program zakončilo ocenění Dobrého táty firmám, které podporují táty a Tátům hrdinům, kteří jdou příkladem.

Pár poznatků od Anny, Lenky a Elišky:

  • Dnešní tátové pracují na dvě směny, očekává se od nich často více, než se dá zvládnout.
  • Čas strávený s tátou v dětství ovlivňuje vstup dítěte do světa mimo rodinu a málo společně stráveného času s otcem přináší riziko problémového chování v budoucnu.
  • Intuitivní rodičovství by mělo být o harmonii, péči a klidu, ale přináší i spoustu výzev, akcí, učení se odolnosti, trpělivosti a schopnosti riskovat.
  • To, jak moc se otec podílí na vývoji dítěte je nejen na něm, ale také na matce - záleží na ní, zda rannou komunikaci s dítětem otci zprostředkuje.
  • Otec s dítětem komunikuje jinak než matka a dítě tak vnímá interakci s každým z nich jinak. Máma řekne dítěti “kytí” nebo “pipí”, táta “rododendron” nebo “sýkorka”. Právě komunikace s otcem v raném dětství tvoří most do dospělosti a ovlivňuje, jak bude dítě v budoucnu schopno zvládat náročné konverzace nebo komunikovat s autoritami. 

Jaké otázky k zamyšlení jsme si odnesli?

  • Dáváme svým dětem “opravdovou pozornost” nebo čas s dětmi trávíme spíše pasivně, ovlivněni rychlým životem a příliš mnoha podněty?
  • Jak moc naši rodinu ovlivňují technologie? 
  • Co jsme si vzali z výchovy našich rodičů a z čeho jsme se poučili?
  • Jak nás děti doopravdy jako rodiče vnímají?
  • Jaký systém nám osobně vyhovuje, abychom zvládli všechny role skloubit dohromady?

Davidovi přejeme mnoho štěstí s Dobrým tátou do budoucna a těšíme se na další projekty!